vasárnap, 22 március 2020 03:50

Egyszerű és olcsó mérőrendszer? Íme a megoldás!

Az 1/2020. (I. 16.) MEKH rendelet határozza meg az energia mérésére vonatkozó új, az eddigieknél jóval szigorúbb követelményeket. Kellett ez a szigorítás, mivel eddig nem igazán az eredeti elképzeléseknek megfelelően lett végrehajtva a jogszabály. Tapasztalat, hogy gyakran sem az érintett szakemberek, sem a vállalati döntéshozók nem foglalkoznak kellő hangsúllyal az energiamérés és adatgyűjtés kérdésével, pedig anélkül nem sokat ér a hatékonyságért folytatott küzdelem. Viszont ehhez elengedhetetlen a...

...megfelelő mérőrendszer, a jó minőségű adatbázis, valamint egy felhasználóbarát szoftveres elemző felület. A nagyvállalatoknak kifejlesztett komplex energiamenedzsment rendszerek - a relatíve magas beruházási költségük miatt - a kisebb vállalkozások számára szinte elérhetetlenek. Új fejlesztésünknek köszönhetően már ki tudjuk szolgálni az olcsóbb, egyszerűbb mérőrendszerekre, elemző- és dokumentáló szoftverekre vonatkozó igényeket is.

Akik huzamosabb ideje az energetika területén dolgoznak, azok minden bizonnyal - vagy külsős szakértőként, vagy közvetlen felhasználóként - találkoztak már valamilyen, mérésen alapuló szoftveres energiamenedzsment rendszerrel. Ezek többé-kevésbé képesek ellátni a feladatukat. Jellemzőjük a magas szintű komplexitás, gyakorlatilag nem létezik olyan mérési folyamat, vagy elemzési módszer, melyeket ezekkel a rendszerekkel ne lennénk képesek megoldani. Viszont pont ez a fajta, szinte minden igényt kielégítő komplexitás jelent egyben két nagyon súlyos hátrányt is: a nehéz kezelhetőséget, és az igencsak borsos árat.

A jogszabályi elvárásoknak jobban kitett nagyvállalatok az évek során igyekeztek alkalmazkodni az új követelményekhez. Az Integrált Irányítási Rendszert működtető vállalatok többnyire bevezették az ISO 50001 szabványt, és jó esetben ezzel párhuzamosan megkezdték a releváns fogyasztási helyek energiafelhasználásának mérését. Vaskos összegekért, esetleg sok milliós éves használati díj fejében beszereztek valamilyen adatbázis kezelő és elemző szoftvert, majd megkezdődhetett az érdemi munka az energiahatékonyság jegyében. De, sok esetben csak megkezdődhetett volna, ha az adott szoftver felhasználóbarát lett volna... Ugyanis sajnos gyakran az derült ki, hogy az ilyen szoftverek nem az energetikus fejével készültek. Márpedig a cél pontosan az energiahatékonyságért felelős személyek munkájának támogatása, segítése lenne. Sajnos a munkánk során mi magunk is találkoztunk olyan olyan energetikai szakreferenssel, aki bevallottan képtelen volt az adott vállalatnál bevezetett, rendkívül összetett EMS rendszert hatékonyan használni. (Folytatás lejjebb, vagy kérje segítségünket most)

Kövessen Minket!


A fenti okok (a fajlagosan magasabb beruházási költség, és a nehezen kezelhető, szükségtelenül bonyolult szoftver) miatt a kisebb vállalkozások számára nem volt sem vonzó, sem gazdaságosan elérhető a korszerű energiamenedzsment rendszer. Pedig igény van rá, szerencsére ma már nem kell sokat magyarázni, hogy az ilyen irányú befektetések energia- és bérköltség oldalon megtérülnek. A kisebb költségvetésű cégeknél fokozottan az a kulcskérdés, hogy mennyi ez a bizonyos megtérülési idő (azaz mennyi energiaköltséget lehet megtakarítani, illetve mennyit javul az energetikus munkahatékonysága egy ilyen támogató eszköz segítségével).

Lássuk be, a több száz mérési pontra tervezett, sokmilliós adatmennyiség feldolgozására képes energiamenedzsment rendszertől nem is várható el, hogy kisebb igényeket költséghatékonyan képes legyen kiszolgálni. Ezek nagyon komoly fejlesztések, szellemi termékek, melyek valamennyire hozzáigazíthatók az adott válalat igényeihez. Viszont pont emiatt egy ilyen komplex rendszer alkalmazásának van egy elméleti mérethatára, mely alatt már gazdaságtalan annak bevezetése (egy kisebb vállalkozás számára gyakorlatilag egy soha meg nem megtérülő beruházás). Ezt felismerve fejlesztettünk ki egy alacsonyabb számú mérési pont kezelésére is alkalmas mérő- és energiamenedzsment rendszert, valamint a hétköznapi energetikusi igényeket jobban kiszolgálni képes elemző- és dokumentáló szoftvert.

A főképp KKV-k számára kínált új megoldásunk előnye elsősorban a költséghatékonyság, valamint a kifejezetten energetikusi szemmel fejlesztett szoftver. Ajánljuk ezt a fejlesztést minden olyan vállalkozásnak, melyeknél akár jogszabályi kötelezettség okán, akár energiamegtakarítási céllal felmerült az igény az energia folyamatos mérésére, illetve a hatékonyságnövelést elősegítő elemzésekre. A rendszer bevezethetőségére vonatkozó kérdéseikkel, elképzeléseikkel, esetleg a már megkezdett, de valamilyen okból félbemaradt projektekkel kapcsolatban bátran keressék közvetlenül munkatársainkat, vagy kész mérési koncepció esetén kérjék kötelezettségektől mentes ajánlatunkat.

(Józsa Péter - ISO 50001 lead auditor)

Vállalkozások megújuló energia használatával megvalósuló épületenergetikai fejlesztéseinek támogatása a közép-magyarországi régióban kombinált hiteltermékkel

Munkatársak

Váradi Szabolcs - Ügyvezető, energetikai szolgáltatások
Józsa Péter - Energetikus
Pocsai László - SCADA vezető fejlesztő 
Korbeák Sándor - Informatikus

Kapcsolat

Iroda: 1033 Budapest, Csíkós utca 8.       Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
© 2019 On-Energy Kft. Minden jog fenttarva