Martes, 21 Febrero 2023 11:36

P1 port - Smart fogyasztásmérők közvetlen adatolvasása Featured

Egyre több felhasználó találkozhat olyan Smart fogyasztásmérővel, mely már rendelkezik az ún. P1 port – felhasználói interfész aljzattal. Ez egy olyan csatlakozási lehetőség, melyen keresztül a felhasználók közvetlenül az elszámolási mérőből juthatnak hozzá a közel valósidejű mért adatokhoz. Bemutatjuk az e célra fejlesztett legújabb eszközünket, az ONERGY Smart Meter reader -t.

Mint azt az előző cikkünkben már megírtuk, az ON-ENERGY Kft. nagyszabású projektbe kezdett. Célunk minél előbb működésbe hozni mindazokat a rendszerelemeket, melyek képesek biztosítani egy energiaközösség hatékony működését. Fontos része ennek a munkának a különböző jellegű ügyfelek, a fogyasztások, energiatermelések, tároló kapacitások, kiegyenlítő szabályozási feladatok, és nem utolsó sorban az energia-beszerzési és értékesítési lehetőségek optimális összehangolása annak érdekében, hogy ezáltal minél erőteljesebb környezeti, gazdasági és szociális közösségi előnyöket lehessen kovácsolni.

A ránk váró feladatokat áttekintve, egyfajta fontossági sorrendet állítottunk fel. Ennek egyik első eleme volt a mérési adatok gyűjtése. Alapfeltétel a megfelelő mennyiségű és minőségű mért adat megléte, mivel ezek nélkül lehetetlen hatékony rendszert létrehozni, vagy működtetni. Egyedi projektek esetében gyakori megoldás a már meglevő elszámolási mérésekkel párhuzamosan telepíteni mérőeszközöket. Ennek komoly hátránya a magas költségeket eredményező, gyakran csak jelentős nehézségek árán kiépíthető infrastruktúra.

Szerencsére az utóbbi években a hazai energiaszolgáltató cégek - követve a legújabb EU-s szabályokat - mind az újonnan beépítendő fogyasztásmérők, mind pedig a már meglevő mérők időszakos cseréje esetében korszerű Smart mérőket telepítenek. A legújabb ilyen mérőeszközök rendelkeznek már az új szabványos felhasználói interfésszel, az ún. P1 porttal, melyen keresztül a felhasználók közvetlenül, közel valós időben hozzáférhetnek a mérőben tárolt adatokhoz. A szolgáltatóknál érdeklődve azt a választ kaptuk, hogy a P1 port használata valóban egy reális lehetőség a felhasználók számára, azonban csatlakoztatható eszközben segíteni sajnos nem tudtak, mivel kereskedelmi forgalomban nem kapható a célnak megfelelő adatolvasó. Mivel kézenfekvő megoldásnak tartottuk a mért adatok kiolvasását ezen a P1 porton keresztül, ezért csapatunk nekifogott a fejlesztésnek, és néhány hónap leforgása alatt megszületett az OSMr (ONERGY SMart Meter reader) adatolvasó és adattovábbító plug-and-play eszközünk. (Folytatás lejjebb)

Kövessen Minket!


Az alábbi elszámolási fogyasztásmérők már biztosan rendelkeznek P1 port felhasználói interfésszel:

Holley DDSD285 és Holley DTSD545 egy- és háromfázisú mérők

Sagemcom MA105 és Sagemcom MA304 egy- és háromfázisú mérők

Sanxing SX601 és Sanxing SX631 egy- és háromfázisú mérők

Tehát azon felhasználási helyeken, ahol a fenti elszámolási mérők valamelyike lett felszerelve, már nincs akadálya annak, hogy az OSMr eszközzel helyben megvalósuljon a releváns adatok kiolvasása. De nem elegendő kiolvasni a fogyasztásmérőt, az adatokat innen tovább is kell küldeni. Ezt is igyekeztünk a legújabb technológiák bevonásával megoldani. Másik nagyon fontos fejlesztési területünkön a LoRa (Long Range) átvitelben rejlő lehetőségeket aknázzuk ki hatékonyan. Az alacsony teljesítményű LoRa hálózat segítségével lehetőségünk van nagy távolságokra továbbítani adatokat. Ezt az technológiát alkalmaztuk az OSMr adatolvasó/továbbító eszközünkben is. Hónapok óta teszteljük a rendszert a már felszerelt OSMr eszközökkel egyetemben, és az eredményeink alapján kijelenthető, hogy minden stabilan úgy működik, ahogy azt terveztük.

Szokásos felhasználói kérdés, hogy miként lehet megjeleníteni ezeket az adatokat? Erre több lehetőség is nyílik. Az egyik, hogy a felhőbe érkező adatokat egy adatközpontban letároljuk, és minden további, ezekkel az adatokkal kapcsolatos igényt már onnan szolgálunk ki. Többszereplős rendszerek esetében (mint amilyen például egy energiaközösség) ezt az utat járjuk. E célra robosztus adatbázis szervert használunk. Az egyszerűbb webes adatmegjelenítésektől kezdve a komplex szabályozási és elszámolási feladatokig bezárólag minden ebből a központi adatbázisból kapja a szükséges információt.

Természetesen gondoltunk a kisebb, adott esetben egyszereplős felhasználói igények kiszolgálására is. Itt jön ismét képbe a korábbi cikkünkben már bemutatott Datrol család, melynek legújabb fejlesztésű tagja a DatrolLR, melynek nevének végén az "LR" utal a LoRa technológiára.

Már eddig is számtalan kérdést kaptunk az OSMr eszközzel kapcsolatban, ebből a leggyakoribbakat igyekeztünk közzétenni. További kérdéseikkel keressék bátran munkatársainkat.

(Józsa Péter - ISO 50001 lead auditor)

Munkatársak

Váradi Szabolcs - Ügyvezető, energetikai szolgáltatások
Józsa Péter - Energetikus
Pocsai László - SCADA vezető fejlesztő 
Korbeák Sándor - Informatikus

Kapcsolat

Iroda: 1033 Budapest, Csíkós utca 8.       Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
© 2019 On-Energy Kft. Minden jog fenttarva