Wednesday, 27 December 2023 03:44

Energiaközösség kialakítása - III. mérföldkőhöz érve Featured

A harmadik szakaszának végéhez érkezett az Energiaközösségek kialakítását támogató több éves program megvalósítása (2021-ÉMI-MA) pályázati projektünk kivitelezése. Mint arról cikksorozatunk előző részeiben is már beszámoltunk, nem egyszerű az előttünk álló feladat, ez az év számos gátló tényezőt tartogatott számunkra. Most az újabb, a III. mérföldkőig megtett lépésekről tájékoztatjuk olvasóinkat.

Az energiaközösség által a legfontosabb célkitűzésünk, hogy egy valós tesztkörnyezetben megvalósuló pályázati projekt keretében vizsgálni tudjuk mindazokat a tényezőket, rendszer elemeket, fogyasztói és energiaellátási viszonylatokat, melyek összességében hatással vannak a villamosenergia rendszer működésére. A projekt egyik célja azt igazolni, hogy egy energiaközösség villamosenergia hálózatának, illetve a különböző szintű energiaigények intelligens összehangolásával lokálisan megvalósítható bizonyos volumenű szabályozás, mely által csökkenthető a rendszerirányításra rakódó – a hirtelen termelés/fogyasztás-változásokból keletkező – kiegyenlítési feladat és kockázat.

A lokális és globális teljesítmény-optimalizálás mellett kiemelkedő szempont az intelligens modellezési és szimulációs környezet biztosítása a megosztott (innovatív Smart eszközök segítségével automatizált) döntéshozatali képességekkel az adatgyűjtési és elemzési funkciók kezeléséhez, illetve a statikus és dinamikus modellekhez való hozzárendeléséhez. A projekt további célja az energiaközösségen belül modellezni a még újdonságnak számító szemantikus energia hálózatot, illetve bemutatni egy SCADA rendszer alapokra épülő, önfejlesztés lehetőségét is magában foglaló felügyeleti és elszámoló rendszert.

A konzorcium vállalásainak valós körülmények között történő megvalósítása a (még mindig nem az elvárt mértékben igazodó) jogszabályi környezet miatt sajnos a vártnál lassabban tud csak haladni. Ezt a problémát átütemezésekkel igyekszünk kezelni. Ennek megfelelően ebben a III. projektszakaszban elsősorban a beszerzésekre (fotovoltaikus rendszer, energiatároló, szerver, lokális adatgyűjtő) és szoftver eszközök telepítésére, beüzemelésére és tesztelésére helyeződött a fő hangsúly.

Komoly gátló tényezőt jelent a kiugróan magas infláció, valamint a szélsőségesen ingadozó forint árfolyam. Ez a két tényező együttesen bizonytalanságot eredményezett a projektben, elsősorban gazdasági értelemben (beszerzési kiadások kiszámíthatatlansága). Mivel ezek a gátló tényezők a nemzetközi piaci és politikai hatások függvényében folyamatosan változnak, így a kezelésükre nem áll rendelkezésünkre nagy mozgástér.

Szintén akadoznak a helyi szolgáltatóval folytatott egyeztetések a villamos fogyasztásmérők jelkiadása kapcsán. Reményeink szerint a következő év elején már felgyorsulnak ezek a munkafolyamatok is. (Folytatás lejjebb)

Kövessen Minket!


 

Pozitív hír viszont, hogy megalakult a Martfűi Energiaközösség Nonprofit Kft. A megalapított Társaság kinyilvánított célja egy olyan működő energiaközösségi modellt létrehozni, és tartósan működtetni, mely társadalmi, gazdasági, szociális és környezeti előnyöket képes nyújtani a közösség tagjai számára, és megfelel a 2021-ÉMI-MA pályázat által támasztott feltételeknek. Reményeink szerint az Energiaközösség Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál (MEKH) történő regisztrációja is a következő mérföldkőig tartó szakaszban sikerrel meg fog tudni valósulni.

Szintén teljesült a konzorcium által tett egyik fontos vállalás, ugyanis megtörtént az energiaközösség projektbe integrált 75 kW névleges teljesítményű naperőmű beszerzése. A tervek szerint a termelési és üzemi adatok az ONEdata lokális smart szabályozó központ logikai kontrollere által kerülnek lekérdezésre. A szabályozó központ beszerzése és telepítése a következő projektszakaszban valósul meg.

A konzorcium másik jelentős vállalása egy 100kW/400kWh energiatároló integrálása az energiaközösség projektbe. A tárolóval a szokásos energia-optimalizáció valósul meg. A déli napsugárzási csúcsidőben keletkező energiafelesleg az energiatárolóból akkor kerül felhasználásra, amikor a naperőmű már nem képes kiszolgálni a közösségen belüli fogyasztói igényeket. A már említett szabályozó központ feladata gondoskodni arról, hogy az energiatároló felügyeleti és vezérlő rendszerével együttműködve, a fogyasztási igények és a naperőmű pillanatnyi termelési adatainak figyelembevételével a tárolás, illetve a hálózatra visszatáplálás optimális módon valósuljon meg.

Szintén ebben a projektszakaszban megvalósult a Martfű Energiaközösség központi szerverének beüzemelése. A közösség szoftver rendszere ezen a központi szerveren üzemel. A stabil működést egy erőteljes hardver garantálja, mely elegendő tartalékkal rendelkezik a további fejlesztésekhez. A szerver beüzemelését követően megkezdődött a Központi szoftver, azon belül is a keretrendszer és az Ügyfélportál tesztelése.

(Józsa Péter)

Munkatársak

Váradi Szabolcs - Ügyvezető, energetikai szolgáltatások
Józsa Péter - Energetikus
Pocsai László - SCADA vezető fejlesztő 
Korbeák Sándor - Informatikus

Kapcsolat

Iroda: 1033 Budapest, Csíkós utca 8.       Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
© 2019 On-Energy Kft. Minden jog fenttarva