Napjainkban egyre jobban terjednek az okos készülékek, mivel ezek könnyebbé teszik az életünket. Emellett fontos EU-s irányelv az energiamegtakarítás is. Miért is ne kombinálnánk a kellemeset a hasznossal, miért ne lehetne kényelmesebb és olcsóbb az életünk? Az intelligens épületek tökéletes példa erre.

SCADA jelentése: felügyeleti, szabályozó és adatgyűjtő rendszer mely felhasználja az informatika minden adottságát, nemcsak helyi de akár távoli elérések lehetőségeit is. Angolul: Supervisory Control and Data Acquisition

SCADA rendszerünk lehetőségei:

  • irányítástechnikai-, vezérlési- és szabályzási funkciók
  • real-time (valós idejű) adatok gyűjtése, megjelenítése
  • az adatokból trendek és kimutatások készítése
  • az adatgyűjtés és archiválás, későbbi visszakereshetőség lehetősége
  • távoli elérés, szerver-kliens kapcsolatokon keresztül

SCADA rendszerünket alkalmazzuk akár helyi, de nagy kiterjedésű létesítményi- és ipari rendszerek mérés- és irányítástechnikai feladatainak elvégzésére.

Több mint 10 éves tapasztalatunk alapján az alábbi területeken komoly referenciával rendelkezünk:

  • ipari létesítmények felügyelete, folyamatirányítás
  • létesítmények felügyelete, épületfelügyelet
  • gépészeti automatika rendszerek felügyelete, épületautomatizálás
  • energia mérések (víz-, gáz-, elektromos energia, stb.), energiafelügyelet

 

Épületgépészeti és villamos felügyeleti rendszer nélkül működtetni egy létesítményt már elképzelhetetlen, mivel számos olyan feladatot lát el, amelyek a mai modern társadalomban nélkülözhetetlenek. Az épületgépészettel biztosítanunk kell a létesítményben tartózkodók számára a komfortérzetet, a megfelelő világítást, a megfelelő minőségű és hőmérsékletű levegőt, az ivóvizet és a szennyvíz elvezetését. Emellett fontos szempont számunkra az is, hogy ezen feltételeket energiahatékony módon kell biztosítani. Mindezt akár úgy is, hogy távolról mobil eszközről vezéreljünk! A megfelelő eredmény elérésének érdekében a legújabb magyar és nemzetközi szabványokat alkalmazzuk az energiahatékonyság növelésére. Néhány általunk alkalmazott szabvány:

  • ISO 52000-1 Épületek energetikai teljesítőképessége (Energy performance of building)
  • ISO 41001 Létesítménygazdálkodási szabvány
  • ISO 50001 Energiairányítási szabvány
  • ISO 55001 Vagyongazdálkodási szabvány

Amiben jók vagyunk:

  • Épület- és Energia Felügyeleti rendszer üzemeltetése
  • Energia felhasználás optimalizálás
  • Részrendszerek optimalizálása, üzemeltetési algoritmusok kidolgozása, programozása:
    • Fűtési rendszer
    • Hűtési rendszer
    • Világítási rendszer
    • Szellőző rendszer
    • Vízellátás
  • Vagyonleltár, eszközleltár elkészítése, kezelése
  • Mért, gyűjtött adatok elemzése – akciók/algoritmusok meghatározása
ISO 52000-1

Az ISO 52000 szabvány az épületautomatizálás, a szabályozás és az épületmenedzselés hatékonyságával foglalkozik. A szabvány termikus és elektromos energia hatékonysági faktorok segítségével állapítja meg, hogy az adott szempontok szerinti vizsgálatban az épület mennyire tér el az alapszinten elvárt követelményektől. A vizsgált négy szempont a fűtés/hűtés vezérlése, a szellőztetés/légkondicionálás, a világítás vezérlése és az árnyékolástechnika. A szabályozás fejlettségétől függően az alapvető szabályozáshoz képest a fejlett és a kimagaslóan energiahatékony szabályozással körülbelül 20-30% termikus energiamegtakarítás és 5-15% elektromos energiamegtakarítás érhető el a szabvány szerint. A nem energiahatékony szabályozás esetében az alapesethez képest akár 40-50% több termikus energia és 5-15% több elektromos energia is felhasználásra kerülhet.

ISO 41001

Az ISO 41001 szabvány a létesítménygazdálkodással és irányítási rendszerekkel foglalkozik. A szabvány alkalmazása elsősorban a több, különböző típusú folyamat egyidejűleg való működését segíti elő. Alkalmazását olyan cégeknek ajánlják, melyek szeretnék szemléltetni a létesítménygazdálkodás hatékonyságát és hogy hogyan járul hozzá a szervezet fejlődéséhez, a folyamatban részt vevő valamennyi fél követelményeinek és igényeinek állandóságára törekednének, valamint a fenntarthatóságot szeretnék biztosítani a versenyszférában.

ISO 50001

Az ISO 50001 szabvány az energiairányítási rendszerekkel foglalkozik. A szabvány az energiamenedzsment rendszerek kialakításához, fenntartásához és fejlesztéséhez szükséges követelményeket tartalmazza. Célja, hogy szisztematikus megközelítésben lehetővé tegye a szervezet számára az energiateljesítmény folyamatos fejlődését, beleértve az energiahatékonyság és az energiabiztonságot növelését, a felhasználás és fogyasztás csökkentését. Alkalmazásának következtében csökken a szervezet energiafelhasználása és fosszilis energiahordozóktól való függése. A csökkenő költségek és a környezettudatos magatartás javítja a vállalat megítélését.

ISO 55001

Az ISO 55001 szabvány a vagyongazdálkodással foglalkozik. A szabvány elsődlegesen az eszköz létrehozásával, megvalósításával, fenntartásával és javításával foglalkozóknak, a vagyonkezelési tevékenységekkel és szolgáltatásokkal foglalkozóknak, illetve azon belsős és külsős feleknek, akik értékelik a vállalatot olyan szempontból, hogy megfeleljenek a vállalat saját jogi, szabályozási és szerződési kötelezettségeiknek. A szabvány alkalmazásával csökkenek a költségek és a kockázat, nő a hatékonyság, a vállalat megítélése és fenntarthatósága.

Mind az újépítésű, mind a meglevő épületek esetében elengedhetetlen a belső terek korszerű világítása, melyek kialakítását szabványok írják elő. A komfort és ergonómia mellett ma már fontos szerepet kap ez energiatakarékosság, a megtakarítások, energiahatékony működés vagy üzem is.
A pályázati forrásra alapozott energetikai korszerűsítés esetén előírás egy részletes világítási terv csatolása a pályázati anyaghoz.

Egy épület energetikai tervezésénél meghatározzuk az energiafelhasználás módját és annak mértékét. A tervezés elején figyelembe vett energetikai szempontok alapján elkészítjük a szükséges dokumentációkat. A megvalósítandó szerkezeti és gépészeti megoldásokat, rendszer elemeket illesztjük a meglevő épület kialakításához és funkciójához, ezzel biztosítva a gyakorlatban történő zökkenőmentes és gazdaságos működést. Az előrelátó gondos mérnöki munka egyértelmű költségmegtakarítást eredményez már a kivitelezési fázisban is.

Megvalósíthatósági tanulmányok (pályázatok szakmai anyagainak) készítése:

Akár önálló projektként is vállalja irodánk megvalósíthatósági tanulmányok elkészítését, különböző, elsősorban az energiafelhasználás, energia- és egyéb üzemeltetési költségek megtakarítását célzó beruházások előkészítéséhez, valamint az ezekhez kapcsolódó támogatási pályázatokhoz benyújtandó mellékletként.

Az energetikai szakreferens szakmai megfigyelőként és tanácsadóként részt vesz a vállalat energiahatékonyságot célzó programjaiban

Az energia audittal foglalkozó magyar nyelvű MSZ EN 16247-1 Energia-auditok szabvány, a következő definíciót adja:

"Az energia audit valamely helyszín, épület, rendszer vagy szervezet energiahasználatának és energiafogyasztásának rendszerszemléletű felülvizsgálata és elemzése, az energia folyamatok és az energiahatékonyság javítási lehetőségének beazonosítása és írásbeli jelentésbe foglalása."

Az Energia menedzsment rendszer olyan kombinált hardver és szoftver rendszer, amely rendelkezik távfelügyeleti, mérési és/vagy távmérési, megjelenítő, analizáló (összehasonlítás a múlt adataival), prognosztizáló (a jövőbeni fogyasztás előrejelzése) modulokkal, és hatékonyan képes beavatkozni az energia termelő és fogyasztó rendszerekbe, hogy azok működését az optimális üzem elérésére sarkallja.

Munkatársak

Váradi Szabolcs - Ügyvezető, energetikai szolgáltatások
Józsa Péter - Energetikus
Pocsai László - SCADA vezető fejlesztő 
Korbeák Sándor - Informatikus

Kapcsolat

Iroda: 1033 Budapest, Csíkós utca 8.       Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
© 2019 On-Energy Kft. Minden jog fenttarva